Gruppbild på ungdomar utomhus.
Foto: Helena Linder Roslund

Vill du också sjunga i S:t Petri Ungdomskör?

S:t Petri Ungdomskör (SPUK) tar nu in nya medlemmar till höstterminen 2021. Kören är öppen för sångvana ungdomar från cirka 15 års ålder.

Utvecklas med musik

S:t Petri Ungdomskör (SPUK) tar in nya medlemmar till höstterminen 2021. Kören är öppen för sångvana ungdomar från cirka 15 års ålder. I SPUK får du möjlighet att utvecklas och möta spännande musik tillsammans med kompisar i din ålder. 
Vi har ett högt tempo och härlig sammanhållning i kören. Många resor, roliga projekt och läger utmärker också SPUK! 

mer Om SPUK

Kören är en fyrstämmig kör med cirka 40 sångare i åldern 14–20 år (tenorer och basar upp till 23 år) med främst klassisk musik varierat med inslag av musikal och jazz på repertoaren. SPUK sjunger i gudstjänster och konserter i S:t Petri kyrka, men ger ofta konserter även på andra håll i staden och i Sverige. 

Sjung i kör i S:t Petri kyrka.

Intresserad?

Låter det här som något för dig? Tveka inte att kontakta körens dirigent Cecilia Martin-Löf eller assistent Mattias Svensson