En tomatplanta.
Foto: Alex Giacomini /Ikon

Vill du bidra med egenodlade tomater till Miljöveckans sopplunch

Nyhet

Odlar du tomater och får mer än du kan ta hand om? Lämna dem i köket i Kirsebergskyrkan senast måndag 2 oktober så kommer dem att vara en del av soppan som serveras under miljöveckan. Tillsammans blir det lilla till något stort och hållbart. 

Miljöveckans sopplunch

Under denna vecka tänker vi i Backaköket extra mycket på vad vi kan göra för miljön, i stort och smått. Vi serverar en tomatsoppa med färskost & örter. Soppan är baserad på örter och tomater från våra egna odlingar, inomhus och utomhus.

Vill du bidra med tomater?

Odlar du tomater och får mer än du kan ta hand om? Lämna dem i köket i Kirsebergskyrkan senast måndag den 2 oktober så kommer även dem att vara en del av soppan! Tillsammans blir det lilla till något stort och hållbart.