Kvinna i sjukvårdskläder förbereder vaccinering på äldre kvinna
Foto: Shutterstock

Svenska kyrkan Malmö öppnar lokal för vaccinmottagning

Från och med 10 juni vaccinerar Svea vaccin mot covid-19 i Svenska kyrkans lokaler, Kyrkans hus, bredvid Malmö Live.

Kyrkan bidrar med lokaler

- Svenska kyrkan är en stor resurs på många sätt i samhället. Ett av kyrkans viktigaste uppdrag är diakoni. Diakoni är kyrkans omsorg om medmänniskan och därför är det bra att kyrkan kan bidra med lokaler till den stora vaccinationsinsats som görs, säger Gunilla Hallonsten som är kyrkoherde för Svenska kyrkan Malmö.

Svenska kyrkan har 22 kyrkor i Malmö som ligger runt om i hela staden. Det kan komma att öppnas fler vaccinationsmottagningar i kyrkans lokaler men ännu är inget bestämt.

Möjlighet att sitta ner i kapellet

Efter vaccinationen kan människor sitta kvar i 15 minuter och då erbjuds de att antingen sitta i S:t Nicolai kapell där musik spelas och det finns möjlighet till ljuständning eller ute i solen på den trevliga innergården.

Vaccinationstider bokas via Svea vaccin

Vaccinationstider bokas via Svea vaccins webbplats: https://sveavaccin.se/