Foto: Fotografiecor.nl/Shutterstock

Skogsglädjeturer till Skrylle och Törringelund

Nyhet Publicerad

Anmäl dig till någon av höstens två Skogsglädjeturer som äger rum fredag 29 september och fredag 27 oktober. Första tillfället går bussen till naturreservatet Skrylle och andra tillfället går bussen till skogsreservatet Törringelund. Enklare fika och lunch ingår i de kostnadsfria turerna. Anmälan öppnar 18 september.

De efterlängtade bussturerna är tillbaka

När termometern börjar visa på lite svalare temperaturer blir också längtan efter lövens färgskiftningar och den mättade doften av höst större. Hör hur löven rasslar i vinden, hur naturen sakta vissnar ner för att göra sig redo för vinterns vila.
Anmäla dig till hösten Skogsglädjeturer, bussturer som tar dig ut i naturen tillsammans med andra. Vid höstens två tillfällen går första turen till Skrylle och andra till Törringelund - två vackra reservat som uppmuntrar till promenader och vila. Det blir avslappnade samtal, bön och gemensam fika och lunch, allting utan kostnad.

Hålltider för bussen

kl. 10 upphämtning startar i S:t Pauli församlingshem
kl. 10.15 S:t Johannes församlingshem
kl. 10.30 S:ta Maria kyrka

kl. 16-18 tillbaka i Malmö

Anmälan öppnar måndag 18 september

Vill du följa med till Skrylle fredag 29 september eller Törringelund fredag 27 oktober? Anmäl dig per telefon på 040 - 27 91 00 från måndag 18 september. Anmälan är bindande och vi ber dig att kontakta oss omgående om du skulle få förhinder.