Foto: Magnus Aronson/IKON

Pilgrimsvandring under Malmöfestivalen den 16 augusti

Nyhet Publicerad

Följ med på en vandring i centrala Malmö tisdag 16 augusti kl. 15.00 – 18.00 där vi stannar vid konstverk, byggnader, gravar som illustrerar en rad moraliska känslor som solidaritet, rättvisa, respekt, lydnad, empati – och deras motsatser. 

Följ med på en vandring i centrala Malmö tisdag 16 augusti kl. 15.00 – 18.00 där vi stannar vid konstverk, byggnader, gravar som illustrerar en rad moraliska känslor som solidaritet, rättvisa, respekt, lydnad, empati – och deras motsatser. 

Tema: vår moraliska intuition. Vad som är rätt och fel avgörs inte bara av lagstiftning och överenskomna normer utan finns till en del programmerat i oss, på gott och ont i vår natur. Och det finns inte en moral, utan flera, som samverkar eller motverkar varandra.

Kostnadsfritt. Ta med egen fika. Samling vid S:t Johannes kyrka kl 15.00.

Pilgrimsledare Lisbeth Jönsson och  Jarl Ingelf.

Anmälan senast 12 augusti på pilgrim.malmo@svenskakyrkan.se

Begränsat antal platser.