Bilder till fastan och påsken
Foto: Magnus Aronson /Ikon

Orgelmusik i fastetid från Bunkeflo Strandkyrka

Tredje söndagen i fastan, 7 mars kl. 18 sänder Bunkeflo Strandkyrka en musikgudstjänst där orgelmusiken får gestalta söndagens tema "Kampen mot ondskan". Spelar gör diplomorganist Jesper Glans. Du hittar sändningen via Bunkeflo Strandkyrkas Facebooksida.

Barock möter svensk modernism 

I musikgudstjänsten från Bunkeflo Strandkyrka varvar diplomorganist Jesper Glans tysk barockmusik med svensk modernistisk musik av kompositörer som Rosenberg, Nilsson, Runbäck, Pachelbel och Bach. Det blir bland annat kompositioner över kända fastekoraler, som O huvud, blodigt, sårat och Den kärlek du till världen bar.

Liturg i gudstjänsten är Pierre Schelander.

Musikgudstjänsten görs i samarbete med Sensus