Klangmeditation med Tina Quartey, Maria Hjorth och Per Myrstener 17 september kl. 14.30 i S:t Pauli kyrka

Nyhet Publicerad

Låt kroppen, själen och anden omslutas och uppfyllas av kyrkorummet och vila i klangerna från orgeln, gongar, klangskålar. Fri entré.

Medverkande: Tina Quartey, Maria Hjorth och Per Myrstener 

Låt kroppen, själen och anden omslutas och uppfyllas av kyrkorummet och vila i klangerna från orgeln, gongar, klangskålar. Låt dig andas. Slappna av och fokusera. Låt tankarna komma och gå. Att bara få vara. Här och nu. 

För den som önskar övergår meditationen kl. 16 i söndagens Paulimässa.

Tina Quartey har gjort avtryck på den svenska folk- och världsmusikscenen i flera decennier, med slagverksinstrument som berimbau, congas, shekeré och udu. Sedan några år utforskar hon musik som vibrationer och frekvenser i sina “Klangbad” och meditativa konserter där hon använder gong, klangskålar och liknande instrument. 

tinaquartey.com

Fri entré.