Foto: Jenny Wollin

Sommarkyrka 14-24 juni

Kirsebergskyrkan blir sommarkyrka, kyrkan är öppen kl. 11-17 under två veckor i juni. Du kan fira middagsbön och gå en guidad visning. Det visas även en fotoutställning om kyrkans historia. Självklart finns fika att köpa.

Kyrkan är öppen mellan kl. 11 -17

Middagsbön kl. 12:10

Må, ons, tors och fre

Sommarmusik på tisdagar 12:10

Se mer information och övriga händelser i kalendern. 

Fotoutställning om kyrkans historia i Kronsalen

Använd ingången till kyrkan. 

Guidade vandringar kl. 15

Måndag 14 juni, onsdag 16 juni
Måndag 21 juni och onsdag 23 juni

Viveka Olofsson, backabo och artist guidar i kyrkan och berättar under rubriken Backabornas kyrka som de själva skapade. 

Viveka berättar om 16-årige backapågen Edvin Sjölin, som blev förste klockringare 1927, om vaktmästare Härda Thorell som bodde i kyrkan och fick medalj efter 40 år i tjänst , om unge prästen Folke Westrup, som startade första scoutföreningen i Kirseberg; Riddarpojkarna , grunden till dagens Kirsebergs scoutkår ,om minnestavlan över flygarna från F10 som dött under kriget, om korfönstret  mm. 

Vi ses utanför kyrkporten kl 15

RELATERAD INFORMATION