Foto: Shutterstock

Hjälp ett barn i Malmö till nya sommarminnen

Ändrad

Alla familjer har inte möjlighet att lämna stan och bara en dagsutflykt kan göra stor skillnad. Nu har du möjlighet att swisha ett bidrag till ett sommarkort för buss och tåg så att dessa familjer kan skapa nya upplevelser i Skåne.

Skänk ett sommarminne!

Nu är snart sommaren här igen och i Malmö går tusentals barn på ett välbehövligt sommarlov. Ett sommarlov fyllt med resor, mat, vänner och nya upplevelser. För vissa. Alla familjer har inte möjlighet att lämna stan. Bara en dagsutflykt kan göra stor skillnad i ett barns liv. Nu har du möjlighet att hjälpa dessa familjer att få nya sommarminnen. 

Pengarna som samlas in går till inköp av buss och tågkort så att dessa familjer kan komma ifrån stan och åka på utflykt i Skåne. 

SKÄNK ETT SOMMARMINNE

Swisha valfritt belopp 
Använd qr-koden eller swisha till 123-420 21 15, märk din swish med Sommarminne i meddelanderutan 
Tack för ditt bidrag!

Behöver du ekonomisk hjälp

En kvinnlig diakon sitter inomhus och samtalar med någon.

Diakonal ekonomisk mottagning

Svenska kyrkan Malmö har en gemensam diakonal ekonomisk mottagning (DEM) där du kan få hjälp oavsett var i Malmö du bor. Här kan du få rådgivning angående din ekonomi samt hjälp med fondansökningar. Akut hjälp söker du via din lokala kyrka.