Gränsland 25/1: Svenska SS-fruar

Nyhet Publicerad

PÅ SCENEN: Författaren och journalisten Christoph Andersson & sångaren Lisa Löfqvist. Förlängt till kl 19.30 med anledning av Förintelsens minnesdag 27/1.

De ville föda barn åt Hitler

I amerikanska arkiv har Christoph Andersson hittat spår av 218 500 kvinnor vars dröm var att med kropp och själ förverkliga det tredje riket. Bland dem fanns också svenskor. Efter kriget återvände de hem med sina SS-män, fast beslutna att aldrig prata om det som varit. Sångaren Lisa Löfqvist framför musik av Kurt Weill men också utdrag ur brev skickat från en svensk SS-hustru. Dessutom får vi höra om dem som Sverige inte släppte in lika lätt - judar som förtvivlat sökte en fristad undan förföljelse.

PÅ SCENEN: Författaren och journalisten Christoph Andersson & sångaren Lisa Löfqvist. Förlängt till kl 19.30 med anledning av Förintelsens minnesdag 27/1.