Foto: Marlene Axelsson/Shutterstock

Bussturer till Törringelund och Skrylle

Nyhet Publicerad

Anmäl dig till någon av vårens två bussturer, Skogsglädje, som äger rum måndag 8 maj och måndag 12 juni. Första tillfället blir det besök i skogsreservatet Törringelund och andra tillfället går till naturreservatet Skrylle. Enklare fika och lunch ingår i de kostnadsfria turerna. Anmälan öppnar 24 april.

Vårens efterlängtade bussturer är tillbaka

När termometern börjar visa på lite varmare temperaturer blir också längtan efter att komma ut i naturen större. Känna solens varma strålar på nästippen, höra fågelkvitter och se knopparna slå ut.
Längtar du bort från stadens asfalt och betong? Då ska du anmäla dig till vårens Skogsglädjeturer, bussturer som tar dig ut i naturen tillsammans med andra. Vid vårens två tillfällen går första turen till Törringelund och andra till Skrylle - två vackra reservat som uppmuntrar till promenader och vila. Det blir avslappnade samtal, bön och gemensam fika och lunch, allting utan kostnad.

Hålltider för bussen

kl. 10 upphämtning startar i S:t Pauli församlingshem
kl. 10.15 S:t Johannes församlingshem
kl. 10.30 S:ta Maria kyrka

kl. 16-18 tillbaka i Malmö

Anmälan öppnar måndag 24 april

Vill du följa med till Törringelund måndag 8 maj eller till Skrylle måndag 12 juni? Anmäl dig per telefon på 040 - 27 91 00 från måndag 24 april. Anmälan är bindande, och vi ber dig att kontakta oss omgående om du skulle få förhinder. 

 

    Kontakta ansvarig präst vid sjukdom på avresedagen

  • Elisabet Hartman

    Svenska kyrkan Malmö

    Präst, S:t Johannes kyrka, S:ta Maria kyrka

    Direkt: 040-27 90 59