Foto: Maria Stålhammar

Böneveckan för fred i Palestina och Israel uppmärksammas

Böneveckan för fred i Palestina och Israel infaller i år 18-25 september. Det är Kyrkornas Världsråd, World Council of Churches, som är initiativtagare och i år är temat Konst och motstånd. I Malmö uppmärksammas veckan i Fosie kyrka och du hittar programmet här.

Program 

Fosie kyrka

Onsdag 22 september

12.00 Bön och Musik för fred i kyrkan
12.30 Enkel måltid till förmån för ACT Svenska kyrka
13.00 Situationen i Jerusalem och ACT:s arbete på plats. Jessika Lindberg Dik,
ACTs representant i Jerusalem är med oss på länk.

 

Om Böneveckan för fred i Palestina och Israel

Varje år uppmanar Kyrkornas världsråd församlingar, samfund, föreningar och människor av tro att genom andakt och bön, påverkansarbete och utbildning verka för fred i Israel och Palestina. Böneveckan hålls i september och har olika teman.

Läs mer om Böneveckan för fred i Palestina och Israel (World Week for Peace in Palestine and Israel) på webbplatsen för World Council of Churches