Den 18 februari ser vi en riktig Bergmanklassiker nämligen Det sjunde inseglet.
Den 3 mars från en svensk regissör till en polsk, Krzysztof Kieslowski. Den vita filmen som ingår i filmtrilogin Trikoloren. Manus av Kieslowski och Krzysztof Piesiewicz. Musiken är skriven av Zbigneiew Preisner.
Torsdagen den 17 mars handlar det om filmen och musiken. Vi ser klipp med eller utan musik för att kunna prata om vad det är som musiken tillför filmen. Filmklippen kommer från tre olika filmer. Som avslutning på diskussionen kan vi välja vilken av dem vi vill se vid nästa tillfälle!
Det är:
The Mission av Roland Joffé med musik a v Ennio Morricone. Platoon, dvs Plutonen, skriven och regisserad av Oliver Stone och musik bl a av Samuel Barber, Adagio for Strings.
I sista minuten, regi av Alfred Hitchcock, musik av Bernard Herrman.
Torsdagen 31 mars ser vi den film som vi vald vid förra träffen i sin helhet.
Om allt fungerar så blir nästa träff den 14 april och den sista träffen är planerad till den 28 april.
Anmälan och informtation:
Yvonne Hedén, 046-35 88 15