Åk med Lundby församling till MatRätt

MatRätt är en matbutik i Flatås som drivs av Räddningsmissionen. Du som är nyfiken på butiken är välkommen att åka dit kollektivt i sällskap med fler från Lundby församling. Du kan också ansöka om medlemskap i MatRätt i butiken eller via Lundby församlings diakonimottagning för att få handla till kraftigt rabatterade priser. Läs mer här.

Datum för resor hösten 2020:

  • Tisdag 15 september
  • Onsdag 21 oktober
  • Fredag 13 november

Vi samlas kl. 11:15 vid Biskopsgårdens kyrka och beräknas komma tillbaka senast kl. 16.30.

Ta gärna med egen påse!

För anmälan och mer information kontakta:

Camilla Sahlström, diakon i Lundby församling
Tfn: 070-287 32 32
E-post: camilla.sahlstrom@svenskakyrkan.se

Anmäl dig senast dagen innan aktuell resa.

Bli medlem i MatRätt

Du som har låg inkomst och som har svårt att få pengarna att räcka till i vanliga livsmedelsbutiker kan ansöka om medlemsskap i matbutiken MatRätt. Då kan du köpa varor till en tredjedel eller mindre av ordinarie butikspris. Du som vill ansöka om medlemskap är välkommen att kontakta Lundby församlings diakonimottagning.

Om MatRätt

MatRätt är en matbutik som drivs av Räddningsmissionen och som säljer matsvinn, erbjuder arbetsträning och bekämpar matfattigdom. Alla är välkomna att handla i butiken.

Läs mer om MatRätt här >

Med anledning av coronaviruset

Kyrkan ska alltid vara en plats som erbjuder trygghet! Lundby församling delar kampen för att begränsa smittan och försöker mini­mera risker. All verksamhet genomförs i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer och enligt riskbedömningar som gjorts för respektive aktivitet. För aktuell information om varje verksamhet, se kalendern

Din historia. Dina drömmar.

Till Lundby församling ska du få komma som den du är. Svenska kyrkan vill vara en mötesplats för många, för i mötet med andra förändras vi. Gud blir större och våra liv blir rikare. Tillsammans är vi mycket mer!

 

Diakonimottagningen erbjuder hjälp och stöd utifrån din ekonomiska situation, och i vissa fall socialt stöd till dig som är folkbokförd i församlingen. Tillsammans kommer vi söka fungerande lösningar.

Lundby församlings diakonimottagning

Diakonimottagningen erbjuder hjälp och stöd utifrån din ekonomiska situation, och i vissa fall socialt stöd till dig som är folkbokförd i församlingen. Tillsammans kommer vi söka fungerande lösningar.

Oavsett vem du är, vill Svenska kyrkan finnas här för dig när du behöver stöd. Du kan till exempel träffa en diakon eller en präst, som har tystnadsplikt. Det finns också möjlighet att få stöd genom att ringa eller skriva, exempelvis till Jourhavande präst.

Hjälp och stöd

Oavsett vem du är, vill Svenska kyrkan finnas här för dig när du behöver stöd. Du kan till exempel träffa en diakon eller en präst, som har tystnadsplikt. Det finns också möjlighet att få stöd genom att ringa eller skriva, exempelvis till Jourhavande präst.

Lundby församling är miljödiplomerad och arbetar strukturerat för att minska miljöpåverkan.

En hållbar kyrka

Lundby församling är miljödiplomerad och arbetar strukturerat för att minska miljöpåverkan.

Svenska kyrkan har en lång historia. Läs mer om Lundby församlings kyrkor och dess kulturarv, våra besöksmål och hur vi vårdar kulturarvet.

Historia och kulturarv

Svenska kyrkan har en lång historia. Läs mer om Lundby församlings kyrkor och dess kulturarv, våra besöksmål och hur vi vårdar kulturarvet.