PREMIÄR I HÖST: Låt dem flyga - ett enkelt requiem

Låt dem flyga är nyskriven mässa av Malena Furehill och Anna Svensson, som rymmer sorg och saknad över dem vi förlorat, men det finns också plats för tacksamhet och hopp. Mässan kommer att framföras av projektkören Vardagskören under allhelgonahelgen 2020.

Låt dem flyga - ett enkelt requiem

Ett requiem är en mässa som handlar om de döda, dem vi sörjer och saknar. I den här mässan finns det plats för avsked och överlåtelse, för befrielse och försoning men också för tacksamhet och hopp. Vi får lov att släppa taget om dem vi sörjer, och låta dem flyga. 

”Låt dem flyga - ett enkelt requiem” är skriven av Mässmakarna: Anna Svensson, barnmorska och kyrkorådsledamot i Lundby församling, och Malena Furehill, munter musikpedagog och låtskrivare, tidigare anställd i Lundby församling, numera i Bankeryds församling. 

Premiär 31 oktober

Lördag 31 oktober firas mässan ”Låt dem flyga - ett enkelt requiem” för första gången. Sångerna framförs av projektkören Vardagskören, som dessutom firar 10 år.

Är du intresserad av att få information om projektkörer och liknande framöver?

 

Kontakta Veronica Wåhlberg.

Veronica Wåhlberg

Lundby församling

Rytmikpedagog

Med anledning av coronaviruset

Kyrkan ska alltid vara en plats som erbjuder trygghet! Lundby församling delar kampen för att begränsa smittan och försöker mini­mera risker. All verksamhet genomförs i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer och enligt riskbedömningar som gjorts för respektive aktivitet. För aktuell information om varje verksamhet, se kalendern

Din historia. Dina drömmar.

Till Lundby församling ska du få komma som den du är. Svenska kyrkan vill vara en mötesplats för många, för i mötet med andra förändras vi. Gud blir större och våra liv blir rikare. Tillsammans är vi mycket mer!

 

Diakonimottagningen erbjuder hjälp och stöd utifrån din ekonomiska situation, och i vissa fall socialt stöd till dig som är folkbokförd i församlingen. Tillsammans kommer vi söka fungerande lösningar.

Lundby församlings diakonimottagning

Diakonimottagningen erbjuder hjälp och stöd utifrån din ekonomiska situation, och i vissa fall socialt stöd till dig som är folkbokförd i församlingen. Tillsammans kommer vi söka fungerande lösningar.

Oavsett vem du är, vill Svenska kyrkan finnas här för dig när du behöver stöd. Du kan till exempel träffa en diakon eller en präst, som har tystnadsplikt. Det finns också möjlighet att få stöd genom att ringa eller skriva, exempelvis till Jourhavande präst.

Hjälp och stöd

Oavsett vem du är, vill Svenska kyrkan finnas här för dig när du behöver stöd. Du kan till exempel träffa en diakon eller en präst, som har tystnadsplikt. Det finns också möjlighet att få stöd genom att ringa eller skriva, exempelvis till Jourhavande präst.

Lundby församling är miljödiplomerad och arbetar strukturerat för att minska miljöpåverkan.

En hållbar kyrka

Lundby församling är miljödiplomerad och arbetar strukturerat för att minska miljöpåverkan.

Svenska kyrkan har en lång historia. Läs mer om Lundby församlings kyrkor och dess kulturarv, våra besöksmål och hur vi vårdar kulturarvet.

Historia och kulturarv

Svenska kyrkan har en lång historia. Läs mer om Lundby församlings kyrkor och dess kulturarv, våra besöksmål och hur vi vårdar kulturarvet.