Foto: Johannes Frandsen Ikon

Påskguider för dig som firar hemma

Nyhet Publicerad

Snart är det påsk. Använd gärna de populära guiderna för att fira påsk hemma, då vi inte kan samlas i kyrkorna i år heller.

Redan förra våren skapade Maria Klasson Sundin, biskopens adjunkt, och Pär Parbring, stiftsadjunkt för gudstjänstliv och rekrytering, guiderna Fira påsk – där du är och Fira påskandakt med barn. Guiderna innehåller psalmer, bibeltexter och böner för gudstjänstfirande hemma, som ett komplement till det digitala utbudet då vi inte kan samlas i kyrkorna med anledning av pandemin.

Guiderna blev mycket omtyckta och använda. Några församlingar valde att skriva ut dem och lägga dem i presentpåsar som delades ut på exempelvis äldreboenden, andra lade dem i församlingsmedlemmars brevlådor. Flera församlingsmedlemmar skrev ut och använde för firande hemma.

Använd dem gärna i år också:

Med önskan om en riktigt fin påsk!