Två nya "hemma"-guider inför julfirandet

Nyhet Publicerad Ändrad

På grund av pandemin kommer vårt sätt att fira jul bli annorlunda i stora delar av världen i år och vi kan inte mötas i kyrkorna som vi brukar. Men jul blir det ändå - hitta inspiration i våra två nya guider, Fira jul - där du är och Fira julandakt med barn.

Här laddar du ner Fira jul - där du är i A4-format
Här laddar du ner Fira jul - där du är i A5-format
Här laddar du ner Fira julandakt med barn.

Våra stiftsadjunkter Pär Parbring och Maria Klasson Sundin satte i våras ihop guiden Fira påsk - där du är som blev mycket omtyckt. Församlingar delade ut den till sina medlemmar och man packade den i presentpåsar som delades ut till olika äldreboenden. Många delade ut den i brevlådor till nära och kära och andra postade den som en påskhälsning.

Nu har Pär och Maria gjort två nya guider med julinriktning, Fira jul - där du är och Fira julandakt med barn. Här finner du r psalmer, bibeltexter och böner. Ett fint komplement till de gudstjänster som sänds via radio, TV och på internet!​