Nya kyrkomusiker och pedagoger togs emot

Nyhet Publicerad Ändrad

Lördagen den 4 september välkomnade domprost Charlott Rehnman tillsammans med stiftsadjunkt Maria Klasson Sundin, stiftsmusiker Carolina Söderberg och stiftspedagog Maria Berglund nya kolleger till Luleå stift.

"Jag hade sett fram emot att välkomna er, men fick avstå i år. Nu är jag tacksam att domprost Charlott Rehnman och min adjunkt Maria Klasson Sundin i mitt ställe har välkomnat stiftets nya församlingspedagoger och kyrkomusiker. Ni är så efterlängtade och välkomna" skriver biskop Åsa Nyström på sin Facebooksida efter gudstjänsten.

Under lördagens sändningsmässa i Luleå domkyrka togs två nya församlingspedagoger och 7 nya kyrkomusiker emot.

De nya pedagogerna (bild ovan) är Anna Pittja Granlund och Jan Ziewersson, här med stiftspedagog Maria Berglund, stiftsadjunkt Maria Klasson Sundin och domprost Charlott Rehnman.

 Våra nya kyrkomusiker (se nedan) heter Samuel Aasa, Anders Ingri, Johan Grahn, Linnea Grahn, Magnus Karlsson i bild med stiftsmusiker Carolina Söderberg, stiftsadjunkt Maria Klasson Sundin och domprost Charlott Rehnman.
Simon Reineholm och Jonas Wasserman var förhindrade att delta i sändningsmässan och saknas därför i bild.