Biskopen startar Instagramkonto

Nyhet Publicerad

Nu har du möjlighet att följa biskop Åsa Nyström på Instagram. Med det nya kontot vill hon dela med sig av biskopsvardagen och nå nya målgrupper.

Från och med nu kan du som använder Instagram följa Åsa Nyström i hennes vardag som biskop i Luleå stift. Det sociala nätverket blir ett komplement till den Facebooksida som biskopen haft sedan juni 2018, där hon både delar med sig av sitt arbete och inlägg i samhällsdebatten.

Trevligt med det vardagliga

På Instagram kommer "följarna" få ta del av inlägg från arbetet som biskop, men även tankar och böner.
   – Jag tycker själv om att i mitt flöde se vad mina bekanta gör. Det är trevligt med det vardagliga också, så välkommen att ta del i biskopsvardagen, säger Åsa Nyström.

Instagram näst störst efter Facebook

Instagram lanserades 2010 och är det största sociala nätverket bland svenska internetanvändare, efter Facebook som äger Instagram. Det är också det sociala nätverk där användandet ökat mest de senaste två åren. Den genomsnittliga användaren av Instagram är yngre jämfört med Facebookanvändarna.