Torsdagsträff 14 oktober

Anna Maria Espsäter

Nu är det äntligen dags för Torsdagsträffen igen. 

Anmäl ditt intresse till office@swedishchurch.com eller på 020 77235681

12.00 är det mässa i kyrkan med efterföljande lunch. Föreläsningen blir lagom till kaffet.
(pris £20)

Om föreläsningen

Vinter-forsränning utan båt i -32 graders kyla i östra Finland, besök vid Sydamerikas nordligaste och sydligaste punkter, cykeltur på snö i Kanada och bröllop i Sydkorea. Anna Maria Espsäter berättar om upplevelser från sina 12 år som reseskribent världen över. 


Om författaren

Anna Maria Espsäter, ursprungligen från Värmland men bosatt och verksam i London sedan 1990-talet, har skrivit över 25 böcker, många med fokus på resor och gastronomi. Hon skriver också prosa och poesi under pseudonymen AM Hellberg Moberg och har bl.a. gett ut två novell-samlingar och tre illustrerade böcker för yngre läsare. Henne senaste bok, Wayward Wanderings, innehåller 25 reseskildringar från hela världen samt över 40 av hennes fotografier. Hon skriver och föreläser på engelska, svenska och spanska. 

Flera av hennes böcker (på engelska) kommer att finnas tillgängliga för försäljning efter föredraget.

Mer information finns på hennes hemsida: www.amhellbergmoberg.co.uk 

Det kommer också att finnas en fotoutställning uppe i Svenska salen från Anna Maria Espsäters resor, mellan den 28/9-18/10.