Torsdagsträff 11 november

Eivor Martinus - I skuggan av ett helgon

12.00 är det mässa i kyrkan med efterföljande lunch. Föreläsningen blir lagom till kaffet.
(pris £20)

Eivor Martinus är född i Sverige men har bott i England sedan 1960-talet. Hennes debut som författare gjordes 1971 men hon har tillbringat större delen av sin tid på teater och BBC-radio.

Tillsammans med sin man, Derek Martinus, har Eivor producerat flera shower på scen i London men även i Sverige. Martinus har gett ut flera böcker på svenska men också översatt flera av Strindbergs pjäser till engelska. Många av hennes pjäser har visats i England, USA, Irland och Sverige.

I Martinus senaste bok I skuggan av ett helgon visar Eivor Martinus vilken roll dottern Katarina spelade i den heliga Birgittas liv och i hur hög grad det är tack vare henne som det första birgittinerklostret över huvud taget kom till och att helgonförklaringen av Birgitta ägde rum. ”Katarinas självuppoffrande natur var förutsättningen för Birgittas livsverk. Det är kanske Katarina vi borde kalla för helig.”

Anmälan sker senast 9 november till :