Ny projektledare för Svenska kyrkans julmarknad

Vanja Persson

Här kommer några ord från Vanja som ska agera som projektledare för julmarknaden och uppstart av kyrkans webshop. Jag indentifierar mig som en värmländsk Londonder, som saknar Frykens blå vågor men trivs alldeles utmärkt även på Trafalgar Square. 

Under ett antal år har jag besökt kyrkans fina julmarknad och förra året var jag också volontär i pappersståndet. Jag har också tidigare jobbat med olika event, både ideellt och professionellt i Sverige och London,  och ser fram emot arbeta med marknaden och teamet runt de olika marknadsstånden. Jag kommer också arbeta för att smyga igång en webshop med förhoppningen att den gradvis kommer utökas fram mot hösten och inför julen. I början kommer jag jobba lite färre timmar, men i höst kommer jag förhoppningsvis vara på plats de flesta dagar (beroende på ni-vet-vad-viruset). 

Jag hoppas vi snart får möjlighet att ses!