Lunchmusik på Alla hjärtans dag

Alla hjärtans dag, 14 februari, bjuder vi på lunchmusik i kyrkan. Gitarristen Johan Löfving och flöjtisten Yu-Wei Hu ger ett program med bland annat Dans på de saligas ängder av C.W Gluck, samt musik av Paganini och Mozart.

Flauguissimo Duo består av flöjtisten Yu-Wei Hu och gitarristen Johan Löfving.

Med sina nyskapande program och direkta publikkontakt har Flauguissimo sedan starten 2008 etablerat sig som en av de mest framstående yngre ensemblerna i sitt slag. Förutom framträdanden som duo ger de regelbundna konserter i olika konstellationer med alltifrån barocka triosonater och orkesterverk från den tidiga klassicismen till uruppföranden av nya verk.

De träffades under sin studietid vid Royal College of Music i London där de numera är bosatta och verkar som frilansmusiker i olika konstellationer. Vintern 2019 gav de genom Resonus Classics ut sitt första album ’A Salon Opera’, en hyllning sin salongsmusikens skönhet och charm. (www.flauguissimoduo.com)
Välkomna kl 12.00!