Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Lunchmusik på Alla hjärtans dag

Alla hjärtans dag, 14 februari, bjuder vi på lunchmusik i kyrkan. Gitarristen Johan Löfving och flöjtisten Yu-Wei Hu ger ett program med bland annat Dans på de saligas ängder av C.W Gluck, samt musik av Paganini och Mozart.

Flauguissimo Duo består av flöjtisten Yu-Wei Hu och gitarristen Johan Löfving.

Med sina nyskapande program och direkta publikkontakt har Flauguissimo sedan starten 2008 etablerat sig som en av de mest framstående yngre ensemblerna i sitt slag. Förutom framträdanden som duo ger de regelbundna konserter i olika konstellationer med alltifrån barocka triosonater och orkesterverk från den tidiga klassicismen till uruppföranden av nya verk.

De träffades under sin studietid vid Royal College of Music i London där de numera är bosatta och verkar som frilansmusiker i olika konstellationer. Vintern 2019 gav de genom Resonus Classics ut sitt första album ’A Salon Opera’, en hyllning sin salongsmusikens skönhet och charm. (www.flauguissimoduo.com)
Välkomna kl 12.00!