Meny

Kent Wisti ställer ut i caféet

Prästen, konstnären och författaren Kent Wisti är årets sista utställare i caféet. Utställningen heter ”Kyss” och motiven är inspirerade av Höga Visan.

Kent Wisti växte upp i småländska Älmhult. Han arbetade först som barnskötare, men utbildade sig sedan till konstnär. I mitten på 1990-talet började han läsa teologi och prästvigdes 2003 i Lund. Sedan dess har han arbetat som universitetspräst, sjukhuspräst och församlingspräst. Kent Wisti arbetar sedan 2017 som stiftsadjunkt för mission i Lunds stift.
Hans satirteckningar, bland annat med figuren ”Fader Dan”, publiceras regelbundet i DN och har även getts ut i bokform.
Kent Wisti har också skrivit en rad böcker inom teologi, senast ”Svartgrundet” och ”De tillhöriga”.
Hans konstnärsskap är också omfattande, med en rad utställningar i och utanför Sverige. Ett av hans konstprojekt är ”Kyss”, en meditation i ord och bild över Höga visan tillsammans med Maria Küchen.  
Det är också ”Kyss” som blir höstens sista utställning i londonkyrkans café.

Kent Wisti var talare vid fördjupningssöndagen den 27 oktober. Hans rubrik var då ”Ork att leva, mod att dö”, och han talade om erotik, om trösteänglar, om människans behov av närhet och relationer - och mycket mer.
Här finns en längre intervju att läsa:
https://www.faktum.se/kent-wisti-en-kyrkans-man/

Bild: Mona Davidsson

Här finns mer om hans konstnärsskap:
https://www.svenskakonstnarer.se/start/plus_artist.php?chr=23&aid=3326

 

Bild: Mona Davidsson