Meny

Coronapandemin påverkar kyrkans personal

Rådande situation har drabbat vår församling ekonomiskt. Bl.a. i form av tre korttidspermitteringar.

Coronavåren 2020 har också drabbat vår församling i form av tre korttidspermitteringar. Ekonomin påverkas omedelbart då vi inte har en öppen kyrka på Harcourt Street. Det var med tungt hjärta kyrkoherden fick meddela tre medarbetare att de blir permitterade. Tjänsterna det gäller är vår husmor 100%, vår administratör 50% och vår vaktmästare 50%.                                                     

Vi hoppas att så snart vi kan slå upp kyrkportarna igen och på nytt starta vår verksamhet åter få ta emot våra efterlängtade medarbetare! Både de som på lysande sätt upprätthållit sitt arbete hemifrån, och de som varit permitterade.

Katarina Bäckelin, kyrkoherde