Renässansensemble Collegium Vox Humana. Musik av C. Monteverdi.

Nyhet Publicerad

Fredag 26 augusti kl. 18.00 i Domkyrkan.

Fredag 26 augusti kl. 18.00-19.00 i Domkyrkan. (Stadsfesten)
Konsert. Renässansensemble Collegium Vox Humana från Skåne.
Musik av Claudio Monteverdi.
domkyrkoorganist Sara Michelin värd.
Fri entré!

”Hur var livet som musiker på 1600-talet?
Claudio Monteverdi
, föddes i Cremona 1567 och levde i 76 år, ett långt liv fyllt av musik. Han verkade i miljöer där olika kulturarbetare, ffa musiker, kunde träffas, lära av och inspirera varandra. Med tiden utvecklades han till en stor kompositör och dirigent i skiftet mellan renässans och barock. Hans musicerande spände över både kyrkomusik och världslig musik och inkluderade några av de första operorna. 

Under konserten berättar vi om hur liv och död, krig och fred, sjukdom, pengar och kändisskap kunde påverka och bära en begåvad pojke, sonen till en fältskär och apotekare, att växa med musiken, och hur detta speglas i 8 av hans kompositioner för kör. Hans yrkesverksamma liv, i Norra Italien under 1600-talet första halva, var både varierande och dramatiskt.”

www.collegiumvoxhumana.se