Enklare fika, illustration
Foto: Ingrid del Castillo

Sommarcafé i S:t Persgården

Nyhet Publicerad

Leksands församlingshem har caféöppet torsdagar i juli kl.12-17. Enklare fika till försäljning samt aktiviteter för barn och unga.

Det blir en spännande sommar för Esra Hejazi, Alaa Hejazi och Marwa Almaghrabi som får sitt första sommarjobb som cafévärdar i när  Leksands församling har sommaröppet på torsdagar i juli i församlingshemmet S:t Persgården.

 Det är också första sommaren  församlingen  har caféöppet med unga cafévärdar som sköter verksamheten . Ezra, Alaa och Marwa  ansvarar för att öppna cafeet, servera, sköta disk och städa efter dagens slut. En vuxen handledare finns alltid  med och hjälper till under dagen.

Årets  sommarcafévärdar
Årets sommarcafévärdar Foto: Ingrid del Castillo

Här serverar tjejerna enklare fika som kaffe, te, saft, chokladbollar,
kakor, bullar och våfflor med lite matigare tillbehör. 

Förutom fika, kommer någon form av pyssel eller aktivitet för barn och ungdomar
att erbjudas.

Betala med Swish,  kort eller kontanter .

Välkommen!