Fotokonst av Elisabeth Moritz
Foto: Elisabeth Moritz

Kultur i miniformat

I sommar sker en serie om fem miniföredrag i Leksands kyrka på torsdagskvällar.

Direkt efter torsdagskvällarnas bön i Leksands kyrka börjar korta föredrag på cirka 45 minuter. Den 24 juni inleds föredragsserien med en invigning av Elisabeth Moritz fotokonst. Elisabeth Moritz, konstnär  är  aktuell på Avesta art 15 maj - september och på Hjortnäs handel i Leksand 27 juni- 29 juli.

Övriga föredrag under tordagar kretsar kring temat: Lär känna Leksands kyrka. 

Bön

Torsdagskvällen inleds med bön kl 18.30 i Leksands kyrka.

Observera att max 50 personer sittande på anvisad plats tillåts enligt pendemirestriktioner. 

Program

24 juni, Torsdag 19.00   
Edith – ett liv,  Vernissage och samtal
Elisabeth Moritz Invigning av fotokonst. Samtal med konstnären kring människosyn och åldrande. Kvällens moderator är John Sund.
”Varje människa bär som gammal, en skatt av erfarenhet och kunskap. Det fick jag erfara genom min mormor Edith. För varje människa som dog av Covid 19 på ålderdomshemmen, dog min mormor för mig på nytt.”
–Elisabeth Moritz

Läs mer om konstären: www.elisabethmoritz.com

15 juli Torsdag 19.00       
Konst i vapenhuset
Sebastian Selvén berättar om Leksands kyrka i Leksands kyrka. Emerik Stenbergs, David Tägtströms, Wilhelm Marstrands konst i vapenhuset.

22 juli Torsdag 19.00
Pärlor sköna, kyrkotextilier
Margareta Ridderstedt  berättar om textilier i kyrkan

29 juli,  Torsdag 19.00 
Alf Munthes liv och textilier
Kersti Jobs Björklöf berättar om Alf Munthes liv och textilier i Leksands kyrka.

5 augusti, Torsdag 19.00 
Stormor i Dalom
Vendela Sund som nyligen prästvigst, har skrivit en uppsats ”En historiografisk studie av beskrivningar av en prostinna på 1600-talet”  och utifrån den berättar Vendela Sund om  den mytomspunna prostinnan Margaretha Hansdotter, mera känd som Stormor i Dalom.