En ung kille sitter och pratar med en manlig diakon.
Foto: Kristin Lidell /Ikon

Diakon 100% till Leksands pastorat

En av våra diakoner ska gå i pension och vi söker nu en efterträdare!

Om oss

Leksands pastorat består av fyra församlingar; Leksands, Djura, Siljansnäs och Åhls (Insjön) församlingar. Leksands kommun med 16 000 invånare har en god samhällsservice med en rad skolor, förskolor, folkhögskolor, Kulturhus och sju särskilda boenden. Besöksnäring, Clas Olsson, träindustri m.m. ger många arbetsplatser i bygden. Här är hockeyn, idrott och friluftsliv viktiga intressen för många. Det finns ett gott samarbete mellan pastoratet, Leksands kommun och en rad andra organisationer som arbetar för att stärka socialt engagemang i bygden. 

Din uppgift 

Som diakon arbetar Du i ett arbetslag med ytterligare tre diakoner. Din roll är att driva verksamhet i nära samråd med dina kollegor. I pastoratet eftersträvar vi en utåtriktad, uppsökande och förebyggande diakoni med en tydlig inriktning på volontärskap, samtalsgrupper och diakonal omsorg i våra församlingar. 

Den vi söker

Vi söker dig som:

  •  är diakonvigd i Svenska kyrkan
  • har en bakgrund som socionom eller motsvarande
  • är lyhörd och har bra förmåga att samarbeta
  • är en god lyssnare och själavårdare
  • har erfarenhet av samverkan med olika samhällsfunktioner
  • har körkort och tillgång till egen bil.

Löpande rekrytering

I rekryteringen som sker löpande lägger vi stor vikt vid personlig lämplighet. 
Tillträde fr.o.m. maj 2022 eller enligt överenskommelse.

Vi har gjort vårt medieval och vill därför ej bli kontaktade av andra säljbolag eller rekryteringsföretag.

Kontakt

För mer information om diakontjänsten, kontakta: 

Kyrkoherde Christina Engqvist
E-post
070-261 13 40,

Verksamhetsansvarig och arbetsledande diakon Hans Jansson, *
E-post

0247-807 50

Kyrkorådets ordförande, Johanna Reichel
070-338 49 02

Ansökan

 Skicka din ansökan så fort som möjligt.

Vi tar emot din ansökan via :

Brevpost: Leksands pastorat, Kyrkallén 23, 793 31

eller

e-post: Leksands pastorat