Foto: P Nestor

29/4-23 Helgsmålsbön från Församlingshuset

Nyhet Publicerad

Fjärde söndagen i påsktiden "Vägen till livet"

Välkommen till helgsmålsbön från Församlingshuset i Kumla kyrkby inför fjärde söndagen i påsktiden.

Temat är ”Vägen till livet” och kollekten är församlingskollekt till Act Svenska kyrkan www.svenskakyrkan.se/act. Sätt in din gåva via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Medverkande: Per Alkstål - präst, Bengt Kyllinge – textläsning, Trio D.A.L: Lenne Lehtonen- piano, Dan Jisei - bas och Anders Andersson - trummor, Ulrika Larsson - piano, Per Nestor – textläsning, blockflöjt, foto och redigering, Kenneth Liljeholm - vaktmästare. 

Musik: Sv ps 197 Den blida vår är inne (Text: vers 1-2 J O Wallin 1807, vers 3-4 A Frostenson 1978/Musik: svensk folkvisa/1693), Cantabile ur sonat i C-dur (G Ph Telemann), 198 Likt vårdagssol i morgonglöd (Text: N F S Grundtvig 1846, J A Eklund 1909/Musik: N Söderblom 1916), Gammal är kyrkan (Sv ps 56/Musik: L M Lindeman 1840). Musiken är delvis inspelad vid tidigare tillfällen.

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster