Foto: Per Nestor

19/2-22 Helgsmålsbön från Tärna kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Sexagesima "Det levande ordet"

Välkommen till helgsmålsbön från Tärna kyrka inför sexagesima.

Temat är "Det levande ordet" och kollekten är en församlingskollekt som Kumla församlingsråd har bestämt ska gå till Act Svenska kyrkans projekt 190 i Tanzania https://www.svenskakyrkan.se/act/p190. Sätt gärna in ett bidrag via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Musik: Sv ps 237 Vår Gud är oss en väldig borg (Text: M Luther 1529, Olaus Petri 1536, J O Wallin 1816/Musik: M Luther 1529), Sv ps 56 Gammal är kyrkan - Trio D.A.L (Musik: L M Lindeman 1840), Att lära känna dig (B Järpehag).

Medverkande: Per Alkstål - präst, Aili Larsson - textläsning, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor - inledning, keyboard, foto och redigering, Karin Hedvall - vaktmästare samt Trio D.A.L: Lenne Lehtonen - piano, Dan Jisei - bas, Andreas Johansson - trummor (inspelning från 2021)

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: Kyrkoårets bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: Digitala gudstjänster