Foto: Per Nestor

12/2-22 Helgsmålsbön från Tärna kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Septuagesima "Nåd och tjänst"

Välkommen till helgsmålsbön från Tärna kyrka inför Septuagesima!

Temat är "Nåd och tjänst" och kollekten är en stiftskollekt som delas lika mellan våra vänstiftsarbeten med Lebombo stift i Mocambique och Karagwe stift i Tanzania. Sätt gärna in ett bidrag via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Musik: Sv ps 247:1-3 Befall i Herrens händer (Text: J O Wallin 1816, B G Hallqvist 1979, O Nivenius 1983/Musik: Strassburg 1539), Come Sunday (D Ellington), Gör mitt hjärta rent (B Doerksen/Sv text Torbjörn Westberg).

Medverkande: Per Alkstål - präst, Aili Larsson - textläsning, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor - inledning, keyboard, foto och redigering, Karin Hedvall - vaktmästare.

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: Kyrkoårets bibeltexter