Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Katarina församling Besöksadress: Högbergsgatan 15, 11620 Stockholm Postadress: BOX 4015, 10261 STOCKHOLM E-post till Katarina församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Riksteatern gästar Allhelgonakyrkan

13 feb: Öppen repetition av föreställningen Närheten.

Närheten
14.00, 13 feb 
Allhelgonakyrkan
Fri entré

Koreograf Tove Sahlin bjuder tillsammans med fem dansare och en musiker in till en öppen repetition av sin kommande föreställning Närheten. Närheten utforskar människans känsla av delaktighet och sammanhang på olika sätt.

Som provpublik får du uppleva delar av föreställningen i Allhelgonakyrkan. Vi möts bortom orden med vibrerande livemusik och en smittsam koreografi som utformas genom platsen och de som är där. Du bjuds in och bjuds upp att interagera med dansarna och musikern som rör sig nära, runt om och mellan publiken.