Ärevarvet - ett hoppfullt lopp
Start mellan klockan 10 och 12, Alstertorp, Brattforsheden, Molkom.
Gå, spring eller cykla – 1,8 km med tipspromenad, 3 km, 6 km eller 1,2 mil. Alla får diplom! Molkoms skidklubb bjuder på korv och bröd vid start/mål och Alster-Nyedsbygdens församling bjuder på blåbärssoppa vid två ställen utmed spåret.
Tipspromenad - tema Nätverk
Klockan 11.00-17.00 i Mariebergsskogen i Karlstad
Start vid Naturum Värmland.
Klimatsmarta dagen
Klockan 10.00-14.00 i Österledskyrkan i Karlskoga
Aktiviteter i hela kyrkan så som lagningsverkstad, återbruks verkstad, tipspromenad, utställningar, Naturskyddsföreningen, soppa och musik.
Hoppkalas
Klockan 10.00-14.00 i Domkyrkan och församlingshuset, Karlstad
Hoppfull dag med knep, knåp och kluriga tankar. Främst för dig som är barn men också ditt vuxna sällskap. Gör ett eget hopprep med riktig repslagningsmaskin, hoppa hage, så små frön och pyssla hoppfullt återbruk med mera. Fika finns också, såklart.
Djurkollen – att hoppas eller att hoppa
Klockan 14.00 i smådjursstallet Lillskogen, Mariebergsskogen i Karlstad
Tillhör du dem som hoppas på att få ta hand om ett djur? Ett av våra vanligaste husdjur som alltid lever på hoppet är kaninen. Tillsammans med våra djurvårdare får du lära dig hur kaninen vill bo och vilken mat den vill ha. Du får också svar på vad som är viktigt att veta för att förstå att kaniner mår bra och hur de kommunicerar med varandra. Sist men inte minst hur kan kaniner vara så duktig på att hoppa? För barn från 7 år. Med museibonden Pia Karlsson.
Gröna rum med Meadow Creek
Klockan 14.30 i Degerfors församlingshem
Meadow Creek är en duo som skriver mestadels eget material i stilen singer-songwriter/pop/country/americana. Deras debutalbum Til’ death do us part släpptes i december 2017. Duon består av Linda och Peter Dahl från Degerfors.
Earth Hour-konsert
Klockan 20.30 i Domkyrkan i Karlstad
Karlstads Kammarkör under ledning av Anders Göranzon har sin traditionella Earth Hour-konsert. Johnny Hedlund medverkar på saxofon. Miljöskribenten Fredrik Holm samtalar med landshövding Georg Andrén om klimatfrågans utmaningar och möjligheter, med Värmlands nya klimatstrategi som en given utgångspunkt.
Earth Hour Concert
Klockan 20.30 i Sunne kyrka
Musik av bland andra L-E Larsson, Arvo Pärt, John Rutter. Gunilla Hallgren, sopran, Sunne kyrkokör, Ragnhild Pettersson, med flera medverkar.