Foto: Louise Hedberg

Nu kan vi äntligen ses och fira gudstjänst igen!

Nyhet Publicerad Ändrad

Smittspridningen sjunker och den 1 juni lättas restriktionerna kring antalet personer som får samlas. Det gör att kyrkorna i Karlstads pastorat kan ta emot max 50 personer med anvisade platser till gudstjänster och andra evenemang.

Under lång tid har vi fått använda det digitala kyrkorummet för att fira gudstjänst. Men nu äntligen kan vi ses igen!
Från och med 1 juni kan 50 personer delta i gudstjänster - naturligtvis med anvisade platser och andra coronaanpassningar. Obs! Maxantalet för hur många personer varje kyrka får ta in varierar också beroende på kyrkorummets storlek.

Här nedan ser du vilka gudstjänster som öppnar upp för besökare: 

Domkyrkoförsamlingen

Domkyrkan

Måndag och tisdag, kl 12: Bön mitt på dagen
Onsdag, kl 12: veckomässa
Torsdag, kl 12: lunchmusik samt kl 18: kvällsmässa
Söndag kl 11: Högmässa som även sänds digitalt på hemsidan och på Glimt-TV. 
Läs mer här om Domkyrkans veckoschema efter 1 juni

Vikenkyrkan

Söndag 11 juli kl 15.00 gudstjänst. Se kalendern för fortsatt gudstjänstprogram

Alster-Nyedsbygdens församling

Söndag 13 juni i Alsters kyrka kl 15.00 blir första gudstjänsten med ”fysisk” församling på länge och samtidigt slutar Alster-Nyedsbygdens församling med digitala gudstjänster för tillfället. Se kalendern för fortsatt gudstjänstprogram

Norrstrands församling

norrstrandskyrkan

Söndag 6 juni kl 11.00 startar Norrstrandskyrkan med ”fysiska” gudstjänster och slutar med digitala gudstjänster för nu. Gudstjänst (utan nattvard) varje söndag kl 11.00 i sommar. Se kalendern för fortsatt gudstjänstprogram

De övriga två kyrkorna i församlingen väntar till efter sommaren med gudstjänster på plats i kyrkan.

Väse-Fågelviks församling

Midsommardagen lördag 26 juni startar vi med friluftsgudstjänst vid gamla kyrkplatsen i Östra- Fågelvik kl 18.00. Samtidigt slutar Väse-Fågelviksförsamling med digitala gudstjänster för nu. Se kalendern för fortsatt gudstjänstprogram

Västerstrands församling

västerstrandskyrkan

Söndag 6 juni kl 10.00 gudstjänst på plats i kyrkan som också sänds live på församlingens Facebooksida. Kyrkan fortsätter med fysiska gudstjänster som även livesänds nästan varje söndag under sommaren. Enbart digitala gudstjänster blir det dock 20/6 kl 10.00 samt 27/6 kl 18.00 som du bland annat hittar på hemsidan. Se kalendern för fortsatt gudstjänstprogram

Se nedan vilka riktlinjer som gäller för att förhindra smittspridning i kyrkan: