Foto: Pxhere

Luciakonsert i Karlstads domkyrka

Nyhet Publicerad

Värmlands lucia med följe uppträder 12 december med två föreställningar: kl 18.00 och kl. 20.00. Biljetter bokas via expeditionen. Välkommen.

12 december 2023 gästar Värmlands lucia med följe och körer Domkyrkan. Två stämningsfulla luciakonserter tillsammans med universitetets körer Söt Likör och CMB under ledning av Mats Backlund. 
Biljetterna släpps måndag 4 december kl. 08.00 och bokas via expeditionen på  054-14 14 00. Max 5 st per person. Antalet platser är begränsat. Ej beställning via e-post. Biljetterna hämtas på expeditionen,  Västra kyrkogatan 5 senast torsdag  8 december 18.00.

OBS! Inga stora väskor får tas med in i kyrkan. Små handväskor är okej. 

Föreställning 1: kl 18.00 (insläpp 17.15) 
Föreställning 2: kl 20.00 (insläpp 19.15)

Glögg och pepparkakor serveras på kyrkbacken innan föreställningarna. 
Varmt välkommen. 

Den första konserten kommer att filmas och streamas via vår hemsida och Glimt tv.

Insamling vid konserterna:

Julinsamlingen går till Act Svenska kyrkan och projektet ”Bryt en tradition” och till Vintervärme.
Fler än 30 000 flickor gifts bort varje dag. Legenden om Lucia berättar om en flicka som vägrade bli bortgift . Hon hävdade rätten till sin kropp, sin tro och sina egna val. Än i dag kämpar flickor runtom i världen för sina rättigheter. Vi lever alla under samma himmel och tillsammans kan vi göra skillnad.

Vintervärme arbetar med att hjälpa utsatta människor i Karlstad med värme, boende och mat under kalla vinterveckor. Vintervärme är ett nätverk bestående av Svenska kyrkan Karlstads pastorat, Karlstads kyrkliga stadsmission, RIA Hela människan, Rotary City, Karlstads kommun och Tingvallakyrkan. Årets nattboende finns i Älvkullegymnasiets gamla lokaler på Sundsta. Läs mer här

 

 

 

 

 

 

Webb-TV: Se gudstjänst LIVE i Karlstads domkyrka

Klicka här för att se gudstjänsten från Karlstads domkyrka varje söndag 11.00. Den sänds live här på hemsidan. Glimt tv där gudstjänsterna tidigare har sänts har tyvärr avslutat sina sändningar i kabeltvnätet. Nu kan du endast se gudstjänsten här på hemsidan.