Foto: Alex Giacomini/Ikon

Kyrkan hjälper till under coronatiden

Nyhet Publicerad Ändrad

Många som är 70-plus och i riskgrupp behöver ta hjälp för att sköta sitt dagliga leverne nu. Här kan du se hur kyrkan hjälper till.

Kronoparkskyrkan hjälper dig att handla matvaror

Om du är i riskgrupp och bor i Karlstads tätort så har du möjlighet att få hemleverans av dina varor utan kostnad. Du beställer och betalar för dina varor via nätet och varorna plockas ihop i butiken och levereras hem till dig med hjälp av kyrkliga volontärer.

Så kan du som är 70-plus få hjälp med att handla via kommunen och kyrkan

I Karlstad samarbetar kommunen, Röda korset och Karlstads pastorat med hjälp till äldre att handla eftersom denna riskgrupp ska hålla sig i från butikerna under corona-pandemin. Du som behöver hjälp ska först och främst ta kontakt med kommunens Kontaktcenter som slussar dig rätt utifrån ditt behov.

Hjälp med att tända gravljus eller smycka graven

Skulle du vilja ha hjälp med att tända ljus på kyrkogården till allhelgona? Eller med att få en ljung eller krans på en särskild grav? Kyrkogårdens personal hjälper dig med det.

Håll kontakten med varandra

Nu är tid att visa omtanke. Slå en signal till den som sitter ensam och isolerad. Ett telefonsamtal kan betyda mycket.