Foto: Marie Lundström

Hans Kvarnström rapporterar från pilgrimsvandringen till Glasgow

Nyhet Publicerad Ändrad

Karlstadsprästen Hans Kvarnström är en av åtta svenskar som finns med i Pilgrims walk for future mot toppmötet om klimatet i Glasgow. Varannan vecka under vandringen skriver han en liten rapport till Karlstads pastorats interna nyhetsbrev. Här kan du ta del av rapporterna.

Sista hälsningen från Hans resa - i Glasgow

Detta är sista rapporten från Hans Kvarnström på den långa vandringen till Glasgow för klimatet. Det blev sju rapporter under 14 veckors tid. Vi tackar honom så väldigt mycket för att vi fick hänga med på detta sätt!

29 oktober, snart, snart framme i Glasgow!

I dag kommer Hans och gruppen äntligen fram till Glasgow! Detta är därmed den näst sista rapporten vi får från honom och vandringen.