Samtalsgrupp och retreat i påskens tecken

Från Palmsöndagen till Annandag Påsk erbjuder Västerstrands församling en digital samtalsgrupp, via Zoom, för boende i Karlstads pastorat. Målet är att ge en ökad inlevelse i påskens berättelse och att ge retreatens återhämtning, anpassad till din omgivning och dina behov. Klicka för mer info och anmälan.

Samtalsgruppen äger rum via Zoom.
Du behöver en dator/surfplatta med mikrofon, kamera och internetuppkoppling. Du behöver också det häfte med böner, betraktelser och teologiska fördjupningar som skickas till dig efter anmälan. Du kommer att få digitala länkar till kreativa övningar, meditation, dramatiserade bibelberättelser, gudstjänster och passionsandakter.

Datum, tider och innehåll:
Söndag 28/3 klockan 17-19. Palmsöndagsgudstjänst och samtalsgrupp.
Måndag 29/3 till torsdag 1/4 klockan 18-19.30. Passionsandakt och samtalsgrupp.
Söndag 4/4 klockan 10. Påskdagsgudstjänst.
Måndag 5/4. Avslutande andakt och samtalsgrupp på annandag påsk. Tid meddelas senare.

Utöver detta bjuder vi in till samtalspromenader och enskilda samtal.
Anmäl dig senast 15 mars via Sensus.
Begränsat antal platser i samtalsgruppen (16 st). 

För mer information kontakta:
Ann-Charlotte Uggla ann-charlotte.uggla@svenskakyrkan.se 076-766 19 45
Maria Andrén maria.andren@svenskakyrkan.se 070-616 18 14 
Pernilla Skyvulstad pernilla.skyvulstad@svenskakyrkan.se  076-766 19 66
Charlotte Moberg charlotte.moberg@svenskakyrkan.se 076-766 19 57