10 år med Vintervärme - välkommen på öppet hus!

Nyhet Publicerad

Onsdag 21 februari 17.30-19.30. Välkommen till Vintervärme på studiebesök, utställning, information och fika!

Nu är det tionde gången vi gör Vintervärme. Engagemanget för hemlösa i Karlstad har tagit olika uttryck - från baracker och husvagnar, via värmestugor och foodbike, till nattboende med sängar och låsta skåp för tillhörigheter. 

Den här onsdagkvällen välkomnar vi alla till Vintervärme i Älvkullens gamla lokaler. Titta runt i lokalerna, hör om historien kring Vintervärme, titta på utställning, lyssna på musik och ta en kopp kaffe och en korv. 

Förutom allmänheten välkomnar vi särskilt alla volontärer och samarbetspartners som varit med under alla år! Vi hoppas på många fina återseenden!

Vi ses den 21e! Välkommen!

 

*******************************
STÖTTA VINTERVÄRME!
Pengarna som samlas in till Vintervärme går till kvällsmat, utbildning, material och lön till en personal på plats varje natt. På så sätt skapar vi en stabil miljö på nattboendet med mer trygghet för både boende och volontärer.
Swish: 123 412 60 17
Bankgiro: 5654-9819, märk med ”Vintervärme”