Foto: Agneta Adeen

Kyrkmöss och bildjakt

Nu kan du upptäcka Birgittakyrkan helt på egen hand. Spåra upp spännande saker med hjälp av bilder eller ta hjälp av våra kyrkmöss.

Barn, familj, eller äldre - nyfikenhet och leklust har ingen ålder.

Kyrkmöss visar Birgittakyrkan
Birgittakyrkan är en berättelse. Den finns i golvet, i fönstren, väggarna, i golvet och i taket. Kyrkmössen tar dig med på en vandring genom kyrkan. Du kan ladda ned häftet här. I Kyrkan finns det att hämta. Där finns också en QR-kod om du istället vill använda mobilen för att gå runt tillsammans med mössen.

Det finns en film också till den finns en QR-kod i kyrkan

Bild-  och symboljakt
Till Dig som är nyfiken har vi gjort ett litet häfte med bilder och symboler som finns i kyrkan. Häftet innehåller också kartor över kyrkan, lite saker med ”kyrkord” - som man kan  leta reda på och en kortfattad information om kyrkan.
Du kan ladda ned det här från hemsidan men häftet finnas i kyrkan. Vill du heller upptäcka kyrkan via mobilen finns en QR-kod att scanna av.

Välkommen till Birgittakyrkan!