Foto: Maria Holmgren

Sändningsmässa 2 juni i Kiruna kyrka

Nyhet Publicerad

Sista mässan i Kiruna kyrka innan flytten

Så var det då, den 2 juni, dags för sista mässan i Kiruna kyrka, på dess nuvarande plats. Kyrkan stängs, och förbereds för flytten till sin nya plats. Flytten beräknas att göras under barmarksperioden 2025, och efterarbetet beräknas ta ca ett år, innan kyrkan åter ska öppna på sin nya plats, troligen 2026.

Drygt 500 människor fyllde kyrkan. Mässan leddes av komminister Anna Kuoksu, med predikan av kyrkoherde Lena Tjärnberg. 

Kiruna kyrkokör,  Kiruna Gospel och Samiska kören medverkade.

Mässan avslutades med psalmen Härlig är jorden, som sjöngs stämningsfullt av alla 500 besökare, på svenska, finska ,nordsamiska och meänkieli samtidigt.  Sjung på ditt hjärtas språk, sa komminister Anna Kuoksu. 

LKAB bjöd på tårta ute på kyrkbacken efter mässan.