Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Jönköping Besöksadress: Svenska kyrkan Jönköping, Kapellgatan 8, 55317 Jönköping Postadress: Svenska kyrkan Jönköping, Östra Storgatan 45, 55321 Jönköping Telefon:+46(36)303500 E-post till Svenska kyrkan Jönköping

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Lunchmusik med middagsbön i Sofiakyrkan

Kom och lyssna på stämningsfull musik i Sofiakyrkan varannan onsdag klockan 12.10. Musiken varar 20-30 minuter och inleds alltid med en middagsbön. För den som vill finns lunchsmörgås och te/kaffe att köpa för 30 kr.

Onsdag 18 september
Annica Sjöstrand, orgel

Onsdag 2 oktober 
Annica Sjöstrand, orgel

Onsdag 16 oktober 
Kören från musiklinjen vid Södra Vätterbygdens Folkhögskola
under lednng av Ove Gotting

Onsdag 30 oktober
Claes Sandström, orgel 

Onsdag 13 november
Magnus Jonsson, trumpet - Annica Sjöstrand, orgel och piano

Onsdag 27 november
Annica Sjöstrand, orgel