Pride
Foto: Kristin Lidell/Ikon

Drop-in-vigsel under Pride – ansök om hindersprövning i god tid

Under Jönköping Pride 2021 kommer Svenska kyrkan bjuda in till drop-in-vigsel. Planera för detta redan nu genom att ansöka om hindersprövning.

I samband med Jönköping Pride kommer Gräshagskyrkan bjuda in till drop-in-vigsel under lördagen den 28 augusti.  Mer information kring detta kommer att publiceras på webbplatsen och i våra sociala kanaler.

Till er som går i giftastankar och vill planera för detta vill vi påminna om att ansöka om hindersprövning i tid. Intygen som ni får hemskickade via post ska ni ta med till vigselförrättaren i samband med vigseln.

Mer information på Skatteverkets webbplats:
https://skatteverket.se/privat/folkbokforing/aktenskapochpartnerskap/forevigselnhindersprovning.4.76a43be412206334b89800020477.html