Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Johannebergs församling Besöksadress: Walleriusgatan 1, 41258 GÖTEBORG Postadress: Göteborgs domkyrkopastorat, Johannebergs församling, 41115 GÖTEBORG Telefon: +46(31)7316130 E-post till Johannebergs församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Lyssna till Magnus Persson

Magnus Persson höll en uppskattad predikan och ett föredrag i Johannebergskyrkan. Här finns de att lyssna på.

Magnus Persson, pastor i United i Malmö, predikade om fastan. Här är länken till den predikan: http://www.sondaghelaveckan.se/?m=22087

Han höll också ett föredrag där han berättade om pingstförsamlingen Uniteds resa till ansökan i EFS, och hur han själv upptäckte Luther och Rosenius tänkande och teologi.  Denna ljudfil finns nedan att lyssna på.