En mötesplats på distans

Har det blivit lite väl mycket egentid sen i mars? Varmt välkommen till Facebook-gruppen Gemenskap i Järfälla, där du kan umgås coronasäkert.

Har du plats för mer gemenskap i din vardag?
Vill du diskutera en bok du läst, byta recept, eller hitta en promenadkamrat?
Dela med dig av dina livserfarenheter, och ta del av andras?
Kanske stötta andra som också har en lite mer socialt distanserad vardag än de skulle önska just nu? 

Vi tror på gemenskap, och vet att det är lika livsviktigt att hålla kontakt som att hålla avstånd. Under coronapandemin har många som är äldre eller tillhör någon annan riskgrupp hamnat i oönskad ensamhet, och det har blivit ännu tydligare hur mycket vi alla behöver varandra, oavsett ålder och andra förutsättningar.

Här hittar du Facebook-gruppen Gemenskap i Järfälla.

Därför har vi startat en Facebook-grupp för mer gemenskap i vardagen, som ett coronasäkert sätt att träffas, mingla och umgås! I gruppen delar vi info om online- och utomhusaktiviteter, boktips, tankar om livet, och annat vi hoppas du kan ha glädje av. Du är lika välkommen att själv bidra med dina tankar, tips, vardagsglimtar och förslag, direkt i gruppen eller via mail till oss.

Välkommen till mer Gemenskap i Järfälla!