Foto: Jan Bednar / Pixabay

Sommarkonsert: Musik till glädje

Nyhet Publicerad Ändrad

Onsdag 28 juni kl 18 i Järfälla kyrka. Musik för oboe och piano med Jan Holmgren och Johan Westre.

Jan Holmgren, oboe, och Johan Westre, piano, spelar musik till glädje. 

Jan Holmgren (oboe) är pedagog och frilansmusiker med en internationell inspelnings- och turnékarriär i bagaget, utbildad vid Musikhögskolan i Piteå och Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.

Johan Westre (piano) är solist och mångsidig ackompanjatör, som studerat piano vid Sveriges Radios musikskola vid Edsbergs slott och vid Mozarteum i Salzburg. Han har mer än 30 CD-inspelningar i bagaget, och varvar nyskrivet med gamla mästares musik.

Sommarkonserter

Klassiskt, folkligt, jazzigt, somrigt! Här hittar du sommarens alla konserter i Järfälla kyrka, Viksjö kyrka, S:t Lukas kyrka och Maria kyrka. Konserterna 14 juni, 2 juli samt 6 och 23 augusti livesänds.