Foto: Björn Carlén, Barbara Chamoun

Sommarkonsert 1 augusti kl 18: Barock och nordisk romantik

Barockens hovprakt möter nordiskt vemod... i livesändning med publik från S:t Lukas kyrka! Med Arvid Emilsson, tenor, och Julia Sjöstedt, piano. Läs mer och boka plats.

Boka plats på sommarkonserten!

En färgrik klangresa från barocken till den nordiska romantiken. Sprudlande arior av Händel och Bach vävs samman med vackra romanser av Alfvén, Grieg och Stenhammar till ett musikaliskt pärlband med inslag av både urskog och hovprakt.

Tenoren Arvid Emilsson studerar på Musikhögskolan Ingesund, med fokus på barockmusik och starka rötter i det svenska körlivet. Pianisten Julia Sjöstedt studerar vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm, och frilansar samtidigt både i Sverige och internationellt.

Se hela programmet för Sommarkväll online!