Föreläsning: Det utmanande anhörigskapet

Nyhet Publicerad Ändrad

Måndag 27 mars kl 18 (fika från 17.30) i S:t Lukas kyrka, Kallhäll. Bella Stensnäs, leg. psykolog, föreläser om anhörigskapets stress, återhämtning och medberoenderisker. Fri entré, anmäl gärna.

Men var är JAG i allt det här? Vad vill jag, vad orkar jag?

Vårens temaföreläsning om psykisk hälsa med leg. psykolog Bella Stensnäs tar upp frågor som kan vara svåra att hålla levande i komplicerade anhörigrelationer. Lär dig mer om att förstå din stress, om vikten av egen återhämtning och om riskfaktorer för utmattningssyndrom och medberoende, och få konkreta råd kring hur du kan hitta mer balans i ditt anhörigskap.

Fika från 17.30. Anmäl gärna (för fikats skull) till maria.jonsson@svenskakyrkan.se.

Föreläsningen är kostnadsfri, och arrangeras i samarbete med Järfälla kommun och nätverket MOD (Mening och dialog).