Foto: Gustaf Hellsing / Ikon

Sommarkonsert: Järfälla vokalensemble (även online)

Nyhet Publicerad Ändrad

Onsdag 14 juni kl 18 i Järfälla kyrka. Sommarmusikserien inleds i Järfälla kyrka av Järfälla vokalensemble med William de Blanche. Konserten livesänds.

Sommarmusikserien i Järfälla kyrka inleds traditionsenligt av Järfälla vokalensemble, som bjuder på ett soligt och grönskande program av ljuvlig sommarmusik.

Järfälla vokalensemble startades en gång som Musikskolans ungdomskör, och har nyss fyllt 50 år! Kören består idag av ett tjugotal sångentusiaster och sjunger en varierad repertoar: gammalt och nytt, allvarligt och uppsluppet, lite svårt och lite lätt. Sedan hösten 2021 leds kören av organisten, körledaren och sångpedagogen William de Blanche.

Se sändningen på hemsidan eller på Facebook

Livestream

Livesändningar från Järfälla församling. Var med där du är, när det händer!

Järfälla församling på Facebook

Nyheter och livesändningar från Järfälla församling

Sommarkonserter

Klassiskt, folkligt, jazzigt, somrigt! Här hittar du sommarens alla konserter i Järfälla kyrka, Viksjö kyrka, S:t Lukas kyrka och Maria kyrka. Konserterna 14 juni, 2 juli samt 6 och 23 augusti livesänds.